Spalio pirmoji – tarptautinė muzikos diena. Tačiau Lietuvos muzikos pasaulio atstovams ji reiškia ne tik tai. Ši diena reikšminga ir mūsų mokyklos istorijos kontekste. Šiemet spalio 1-oji žymi 99-ąsias mokyklos gyvavimo metines. Tai tik vienas žingsnis iki artėjančio šimtmečio, kurio proga bus organizuojami renginių bei koncertų ciklai.

O viskas prasidėjo nuo iniciatyvios J. Naujalio idėjos. XX a. pradžioje pradėti organizuotivargonininkų kursai, kurie padėjo pamatus lietuviškos muzikos mokymo įstaigos atsiradimui. 1919 m. J. Naujalis savo namuose įkūrė privačią muzikos mokyklą, kuri buvo itin skurdi: trūko patalpų, pedagogų, mokinių ir muzikos instrumentų. Tačiau vėliau mokykla tęsė veiklą „Saulės“ gimnazijos patalpose, o neužilgo persikėlė į lietuvių meno kūrėjų draugijos butą. 1920 m., padedant kompozitoriui. J. Tallat-Kelpšai, iš privačios mokyklos ji tapo valstybine.

Per 99-erius mokyklos gyvavimo metus ji išaugo, patyrė daug pokyčių. Keitėsi jos statusai (konservatorija, muzikos mokykla, J. Gruodžio vardo muzikos mokykla ir kt.); direktoriai, (tokie kaip J. Naujalis, J. Tallat-Kelpša, J. Gruodis, K. V. Banaitis ir kt. ); dėstė iškilūs to meto pedagogai (tai ir minėtieji direktoriai, taip pat tokie kaip A. Kačanauskas, J. Karnavičius, B. Dvarionas, N. Martinonis ir kt.) Mokykla išugdė gausybę meno ir kultūros pasaulio atstovų, nacionalinės premijos laureatų, tokių kaip J. Juzeliūnas, V. Landsbergis, E. J. Ambrazas, G. Kuprevičius, F. Latėnas, V. Urmanavičiūtė - Urmana, I. Milkevičiūtė, R. Staliliūnaitė.

Straipsnio autorė Drūvė Baldauskaitė